If you could trade resources for shiny, the amount of resources needed would vary between levels. Like 500k of all resources for maybe 3 shiny or something around there for someone who makes 5m of each resource per hour.
Who actually spends like 20 dollars on this game? I know this game is fun but........ and the power up things you buy with shiny are too expensive. and shiny is overpriced