[Edited] "The Heavens" on Kongregate is now closed

26 posts

Flag Post

Dear Guardians!
The Mages Guild is informing you about important news!

We are really sorry, but we have to close the Game “The Heavens” on Kongregate very soon.
Mages’ Guild apologizes and hopes for your understanding.

Thank you for being with us. Find the Heavens on the Internet!

Flag Post

good morning
It makes me sad to know that the game will close on kongregate, but I wonder what will happen to our accounts and diamonds.

Flag Post

maybe they are messing with us, and just want to see how we react!!

Flag Post

So you promised an update 3 days ago and give people hope, you have them donate money and then you just decide to close the game having your pockets full? Nice to know what kind of developer you are. Makes me feel really good knowing I have donated so much just to have you bail on us.

Flag Post

AnnaC27 (Jan 28, 2013 5:30am): “We hope start updating the Game from the end of this week.”

Yeah. Big ups for the update ¬¬

Flag Post

something like that should be punishable by law

Flag Post

You hope for our understanding? understand what exactly?
+ Oteph´s post

Flag Post

Hello everyone— Indeed, Anna is telling the truth. The game will close (at least on Kongregate) on March 2. In the meantime, you will still be able to play but it will no longer be possible to make purchases spend any additional kreds in the game.**

We are sorry to lose The Heavens, but we understand the makers’ decision and we hope you’ll find other games here on the site that you enjoy as much.

**Edit to clarify: you will still be able to use the Diamonds you have already purchased, but you won’t be able to buy more.

Flag Post

I´m glad at least you understand the maker´s desision. We still dont´. Any explanations?

Flag Post

Is there even the slightest possibility that I could transfer my account to any other site where the game will be playable….I still don’t get why something like closing the game is necessary. Give us a good reason.

Flag Post

What the hell? I just spent $20 on diamonds a couple of days ago when you said you’d be updating, and now you say that you’re done with Kongregate? Fine, leave, but GIVE ME BACK MY KREDS!!!

Flag Post

Even though I don’t play for a while, I’m quite upset that some players who spent huge amount of money are now suddenly closed out. :(

At least give everyone a lot of free diamonds for the final days!

Flag Post

согласна со всеми предыдущими высказываниями и от себя добавлю – я вложила в игру более 20 баксов, прокачала перса и теперь что? ни моих денег, ни моего потраченного времени! мое понимание – которого вы ждете – это хамство по отношению к игрокам. надеюсь и ВЫ меня поймете!!

Flag Post

Это лучший вариант игры Небеса в интернэте…Грустно что закрывают.Может все же администрация передумает?

Flag Post

Тем более что чем больше нововведений на офф сайте,тем больше народа играет тут.А с последними событиями тут вообще должен быть в скором времени приток народа

Flag Post

забыла добавить…. на эту платформу ушли те, кому не нравится перегруз обновлениями игры на русских сайтах… собрались с разных платформ – решение о закрытии этой платформы приведет к тому, что эта часть игроков покинет небесный мир…. неужели ВАМ настолько наплевать на этих людей?? при этом.. вы вводите клубные карты, ведете семинары в интернете о том, КАК нужно создавать игры и вести их… я смотрела тот семинар – закрытие платформы противоречит многим выводам сказанного там…думаю, моя мысль понятна – не хочу продолжать, чтобы не оскорблять словами.. жаль – была лучшего мнения.

Flag Post

i would come to nebogames, if they had a site written in english!
i still love the game :)

Flag Post

вы бы хоть какое то время нам дали! я на конге только из-за небес и куда мне теперь остатки кредс? это вообще не по людски! мерзко поступили….

Flag Post
Originally posted by trickyrodent:

Hello everyone— Indeed, Anna is telling the truth. The game will close (at least on Kongregate) on March 2. In the meantime, you will still be able to play but it will no longer be possible to make purchases spend any additional kreds in the game.**

We are sorry to lose The Heavens, but we understand the makers’ decision and we hope you’ll find other games here on the site that you enjoy as much.

**Edit to clarify: you will still be able to use the Diamonds you have already purchased, but you won’t be able to buy more.

I don’t understand, it’s closing yet it’s not? You can still play and use your purchased diamonds but can’t make purchases with kreds, so how is that closing? i don’t understand why it’s being removed too.

Flag Post

пожалуйста не закрывайте эту игру!!!!!!! Такая классная игра передумайте аааааааааааааа

Flag Post

если я все правильно поняла – это решение администрации не игры…. но тогда почему нам не дали время ввести в игру кредсы уже приобретенные? простите, я смотрела много игр на конгрейте, в некоторые даже играла… но эти игры – на 2-3 дня… я не готова вносить свои денежные средства в игры такого типа. я очень прошу – в случае, если нет возможности оставить игру на конге – помогите вернуть денежные средства, либо же договориться с администрацией конга на разрешение ввода кредс в течение какого-то времени. мне искренне жаль терять общение и с русскими и иностранными друзьями, но я начала понимать всю ситуацию – и то, что изменить уже что-либо невероятно трудно, либо невозможно…. потому прошу помочь решить вопрос с денежными средствами. с уважением, мари.

Flag Post

также обращаюсь к администрации конгрейта, простите, что на русском языке, но переводчик гугл хрома переводит коряво и неверно, в связи с тем, что не были указаны сроки на введение запрета на покупку бриллиантов, то прошу Ыас дать хотя бы сутки на ввод оставшихся кредс в игру. надеюсь на Ваше понимание, мари.

Flag Post

Пожалуйста не закрывайте этот сайт….Игра просто класс….Я только тут играю…я даже забыл когда последний раз заходил на офф сайт…Прошу Вас услышьте просьбу всех нас..!!!

Flag Post

I strongly believe players who spent kreds here shall ask for full refund of kreds, because Heavens on FB could be closed within few months too!

Flag Post

no they started the heavens on FB on march 1st of this year, so they planned it being on FB and not anywhere else